REGULAMIN DZIERZGOŃSKIEJ LIGI FUTSALU
SEZON 2019/2020
Artykuł I – Cel rozgrywek
§ 1.
Celem rozgrywek jest popularyzacja piłki nożnej pięcioosobowej w Polsce oraz wyłonienie najlepszej drużyny, której przyznany zostanie tytuł mistrzowski Dzierzgońskiej Ligi Futsalu.
Artykuł II – Organizator rozgrywek
§ 1.
Organizatorami D.L.F. jest Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne w Dzierzgoniu przy aktywnym wsparciu władz Miasta i Gminy Dzierzgoń.
- Organizator:
- opracowuje terminarz rozgrywek
- weryfikuje wyniki spotkań
- rozpatruje protesty zgłoszone przez drużyny w trakcie rozgrywek
- dokonuje obsady sędziowskiej współdziałając z Wydziałem Sędziowskim PZPN
- prowadzi ewidencję zawodników oraz statystykę rozgrywek
- Organizator jest zobowiązany zapewnić:
- odpowiednią ilość piłek do gry
- szatnie z natryskami i ciepłą wodą
- sędziów do prowadzenia spotkań
Artykuł III – Terminy i miejsce rozgrywania spotkań
§ 1.
- Rozgrywki prowadzone są zgodnie z terminarzem dostarczonym kierownikom drużyn przed inauguracją rozgrywek.
- Terminarz przedstawiony przed rozgrywkami obowiązuje wszystkie drużyny uczestniczące w D.L.F.
- Spotkania D.L.F. rozgrywane są w piątki i soboty w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym w Dzierzgoniu.
§ 2.
- O rzeczywistym rozpoczęciu meczu decyduje sędzia prowadzący spotkanie. Jeżeli jedna z drużyn nie będzie gotowa do gry i nie stawi się na boisku w terminie ustalonym przez Organizatora, sędzia ma prawo odgwizdać koniec zawodów.
- Każda drużyna, uczestnicząca w rozgrywkach może w trakcie całego sezonu „oddać” walkowerem dwa spotkania. Konsekwencje nie rozegrania meczu jest przyznanie przeciwnikowi 3 pkt. (wynik jest weryfikowany na 0:5).
- Trzecie spotkanie „oddane” walkowerem przez ten sam zespół powoduje jego wycofanie z rozgrywek.
- W przypadku, wycofania zespołu, o którym mowa w pkt. 3, pozostałe mecze w rozgrywkach zostaną zweryfikowane jak walkowery na korzyść przeciwników (wynik 0:5).
Artykuł IV – Terminy i miejsce rozgrywania spotkań
§ 1.
Do rozgrywek Dzierzgońskiej Ligi Futsalu zostaną dopuszczone zespoły, które dopełnią następujących formalności:
- Przedstawią pisemne zgłoszenie zespołu zawierające: dokładną nazwę drużyny, oświadczenia o zdolności do gry poszczególnych zawodników, adres korespondencyjny i numer telefonu kontaktowego przedstawiciela drużyny uprawnionego do podejmowania decyzji techniczno-organizacyjnych.
- Wpłacą do Organizatora wpisowe w wysokości 1000 zł do 25. 11. 2019 roku.
Artykuł V – Zgłoszenia zawodników do gry
§ 1.
- Drużyna może liczyć maksymalnie 14 zawodników
- Pisemne zgłoszenie (na druku firmowym) zawodników powinno zawierać ich dane osobowe: imię i nazwisko, pesel, własnoręczny podpis uczestnika, a w przypadku zawodnika niepełnoletniego, którzy nie ukończyli 18 lat wymagana jest także pisemna zgoda na grę, podpisaną przez rodzica lub prawnego opiekuna.
- W rozgrywkach mogą uczestniczyć tylko zawodnicy, którzy ukończyli 16 lat.
- Niewykorzystane miejsca z 14-osobowej listy przedłożonej przed rozgrywkami, będzie można uzupełniać do końca rozgrywek. W wyjątkowych sytuacjach uzupełnienie listy następuję za zgodą Organizatorów.
- W każdej drużynie mogą brać udział zawodnicy zrzeszeni (maksymalnie 4 zawodników z bramkarzem włącznie) . W trakcie meczu na boisku może przebywać jednocześnie tylko 3 zawodników zrzeszonych (włącznie z bramkarzem). Za piłkarza zrzeszonego uważa się zawodnika występującego w zespole od B Klasy do Ekstraklasy (boiska trawiaste) oraz ekstraklasy, I i II ligi Futsalu. Nie dotyczy to zawodników występujących w rozgrywkach juniorskich.
§ 2.
Zawodnika uznaje się za uprawnionego do gry w danym zespole, jeżeli jego imię i nazwisko znajduje się na zbiorczej liście drużyny, potwierdzonej przez Organizatora.
§ 3.
Do gry w danym meczu uprawnionych jest 14-stu zawodników, których nazwiska są wpisane w protokół meczowy, kierownicy drużyn zobowiązani są przed każdym swoim meczem do czytelnego wpisania do protokołu numerów zawodników, zgodnie z ich numerami na koszulkach .
§ 4.
Wpisywanie zawodników do protokołu meczowego jest możliwe tylko przed rozpoczęciem spotkania.
Niedopuszczalne jest uzupełnianie bądź dopisywanie zawodników w trakcie rozgrywania meczu.
§ 5.
Kapitanowie drużyn mają prawo wnieść protest dotyczący tożsamości zawodników drużyny przeciwnej. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących uprawnienia do gry, kapitan drużyny ma prawo zażądać okazania dowodu tożsamości, który pozwoli stwierdzić zgodność danych osobowych zawodnika i jego przynależności do drużyny. Jednocześnie organizator zobowiązuje zawodników do posiadania przy sobie dowodu osobistego.
W razie nie okazania dowodu tożsamości zawodnik nie może grać w tym spotkaniu. Protesty kapitanów odnośnie tożsamości zawodników mogą być składane najpóźniej do końca spotkania lub 15 minut po jego zakończeniu u sędziego prowadzącego zawody. Arbiter powinien treść protestu umieścić w sprawozdaniu sędziowski. W przypadku stwierdzenia faktu gry osoby nieuprawnionej (brak zgłoszenia do zespołu lub zawodnik powinien pauzować za żółte lub czerwone kartki) drużyna, w której wystąpił taki zawodnik zostaje ukarana walkowerem technicznym, a sam zawodnik karą zakazu gry w 5 kolejnych meczach swojego zespołu. Protesty złożone po upływie 15 minut po zakończeniu meczu nie będą rozpatrywane.
Artykuł VI – przepisy gry
§ 1.
- W rozgrywkach D.L.F. obowiązują ogólne przepisy gry w Futsal ustalone przez Komisję PZPN ds. Futsalu.
- Do prawidłowego egzekwowania przepisów upoważnieni są sędziowie, wyznaczeni przez Organizatora.
Artykuł VII – system rozgrywek
§ 1.
- Dzierzgońska Liga Futsalu rozgrywana jest gry ,,każdy z każdym” w systemie dwurundowym.
- O kolejności miejsc w tabeli decydują kolejno:
- większa ilość zdobytych punktów
- korzystniejszy bilans pomiędzy zainteresowanymi drużynami; w przypadku, gdy jednakową ilość punktów zdobędą więcej niż 2 zespoły, wówczas sporządza się tzw. „małą tabelę” uwzględniającą tylko wyniki pomiędzy zainteresowanymi drużynami.
- korzystniejsza różnica bramek
- większa ilość zdobytych bramek
- dodatkowy mecz – rzuty karne.
- Mecze ligowe punktowane są następująco: zwycięstwo – 3 pkt.; remis – 1 pkt., porażka – 0 pkt.
Artykuł VIII – oświadczenia i ubezpieczenia zawodników
§ 1.
- Drużyny przystępujące do turnieju podpisując kartę zgłoszeniową deklarują brak jakichkolwiek przeciwskazań zdrowotnych do uczestnictwa w turnieju, jak również zgodę na przetwarzanie danych osobistych i publikacje wizerunku.
- Organizator nie zapewnia ubezpieczenie zawodników od następstw nieszczęśliwych wypadków. W związku z tym, każdy zawodnik biorący udział w turnieju zobligowany jest do podpisania oświadczenia, że bierze pełną odpowiedzialność za ewentualny nieszczęśliwy wypadek z jego udziałem.
Artykuł IX – Ubiór zawodnika
§ 1.
- Drużyny biorące udział w rozgrywkach D.L.F. zobowiązane są do występowania w jednolitych koszulkach, przy czym bramkarze obydwu zespołów muszą różnić się ubiorem od pozostałych zawodników. Kapitan drużyny powinien posiadać na ramieniu opaskę, wskazującą jego funkcję. W przypadku gdy obydwa zespoły przystąpią do spotkania w bardzo podobnych strojach, obowiązek zmiany ubioru spada na drużynę gospodarzy.
Artykuł X- Sędziowie
§ 1.
Spotkanie sędziuje dwóch sędziów neutralnych w składzie: sędzia główny oraz asystent.
Artykuł XI – Protokół z zawodów
§ 1.
- Druk protokołu dostarcza Organizator.
- Kierownicy drużyn zobowiązani są przed pierwszym swoim meczem do czytelnego wpisania (DRUKOWANYMI LITERAMI) do protokołu imion i nazwisk swoich zawodników, zgodnie z numerami na koszulkach.
- Kierownicy drużyn zobowiązani są przed każdym swoim meczem do czytelnego wpisania do protokołu numerów zawodników, zgodnie z ich numerami na koszulkach i dostarczenie protokołu do stolika 15 minut przed swoim meczem.
- Po zakończonych zawodach sędzia wypełnia sprawozdanie dotyczące nałożonych kar indywidualnych, przedkładając kierownikom drużyn do podpisu i przekazując im po jednej kopii.
- Na podstawie protokołów sędziowskich Organizator sporządza komunikat z całej kolejki.
Artykuł XII – Nagrody
§ 1.
- Zespoły, które zajmą w końcowej klasyfikacji D.L.F 1, 2 i 3 miejsce, otrzymają puchary, dyplomy oraz nagrody.
- Organizator prowadzi klasyfikację na „Najlepszego strzelca” , ,, Najlepszego bramkarza” oraz ranking „Fair Play”.
Artykuł XIII – Sankcje karne
§ 1.
- W rozgrywkach obowiązują kary indywidualne w postaci napomnień (żółta kartka) oraz wykluczeń (czerwona kartka). Ocena rodzaju przewinienia zależna jest tylko i wyłącznie od decyzji sędziego prowadzącego zawody.
- Wszystkie sprawy związane z karami i wykroczeniami rozpatrywane będą przez Organizatora w oparciu o sankcje karne przedstawione w dalszej części niniejszego regulaminu. Podstawą do wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do zawodnika ukaranego karą indywidualną jest tylko i wyłącznie pisemny opis zawarty w sprawozdaniu sędziowskim.
- Zawodnik po otrzymaniu kary wykluczenia (cz. kartka) automatyczne nie może brać udziału w najbliższym spotkaniu swojej drużyny. Jego ewentualny udział w kolejnych spotkaniach uzależniony jest od otrzymania orzeczenia Organizatora o wysokości kary.
- Organizator nadzoruje ilości oraz jakości kar nakładanych na zawodników podczas rozgrywek.
Artykuł XIV – Wymiary kar
§ 1.
- Kara zakazu gry w jednym spotkaniu – za przewinienie polegające na:
- rozmyślnym zatrzymaniu w sposób niedozwolony przeciwnika (lub piłki ręką) będącego w korzystnej sytuacji do zdobycia bramki (akcja ratunkowa)
- otrzymaniu przez zawodnika czwartego kolejnego napomnienia (ż.k.)
- Kara zakazu gry w dwóch kolejnych spotkaniach – za przewinienia polegające na:
- otrzymaniu przez zawodnika siódmego kolejnego napomnienia (ż.k.)
- Kara zakazu gry w trzech kolejnych spotkaniach – za przewinienia polegające na : a) gwałtownym protestowaniu zawodnika przeciw decyzji sędziego , używając w stosunku do niego słów wulgarnych i obelżywych. b) Popełnienie przez zawodnika innego rodzaju czynu, który sędzia uzna jako wybitnie nie sportowe zachowanie. c) Kara zakazu gry w czterech kolejnych meczach za 10 napomnienie ( żółta kartka).
- Kara zakazu gry w pięciu kolejnych spotkaniach – za przewinienie polegające na: a) grze brutalnej – rozmyślnym kopnięciu lub usiłowaniu kopnięcia przeciwnika lub współpartnera b) grze brutalnej – rozmyślnym uderzeniu lub usiłowaniu uderzenia przeciwnika lub współpartnera
- Kara zakazu gry w każdym kolejnym meczu, po otrzymaniu jedenastego i każdego kolejnego napomnienia (żółta kartka = kara zakazu gry)
- Zawodnik po uzyskaniu w meczu wykluczenia (cz.k) wynikającego w konsekwencji dwóch napomnień (ż.k.), może grać w następnym spotkaniu swojej drużyny. W ewidencji kar będą zapisane 2 napomnienia.
- Kara dyskwalifikacji na okres 6 miesięcy i więcej, zostaje udzielona zawodnikowi za przewinienie polegające na czynnym znieważeniu lub usiłowaniu znieważenia sędziego związkowego lub przygodnego.
- Kary indywidualne obowiązują zawsze w najbliższych spotkaniach drużyny.
- Organizator zastrzega sobie prawo zmiany wymiaru kary dla winnego zawodnika w sytuacji gdy nastąpią dodatkowe okoliczności lub zaistnieją trudności w zakwalifikowaniu przewinienia do odpowiedniego punktu niniejszego artykułu.
- Kierownik każdej drużyny zobowiązany jest do ewidencjonowania kar nałożonych na poszczególnych zawodników w swojej drużynie.
Artykuł XV – Postanowienia końcowe
§ 1.
- Niniejszy regulamin jest jedyną podstawą rozgrywek Dzierzgońskiej Ligi Futsalu w sezonie 2019/2020. Powoływanie się na przypadki i precedensy z poprzednich rozgrywek jest niedopuszczalne.
- Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje jedynie Organizatorowi, który może dokonywać zmian w jego treści, ale nie trakcie trwania danej edycji rozgrywek.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem, obowiązują przepisy dyscyplinarne PZPN.
Załączniki:
Nr 1 Zgłoszenie drużyny do rozgrywek DLF
Nr 2 Zgoda rodziców na udział w DLF niepełnoletniego
Nr 3 Protokół meczowy